Kiropraktika raseduse ajal
Beebiootajad moodustavad minu klientuuris väga suure ja olulise osa ning üks minu tööalane eesmärk on suurendada teadlikkust kiropraktika ja liikumise imelisest rollist raseduse ajal. Kasulik on rasedusaegne kiropraktika visiit just selleks, et ennetada probleemide teket ja õppida, kuidas end harjutuste ja asenditega aidata nii raseduse kui sünnituse ajal.
Põhjuseid, miks raseduse ajal
visiidile pöörduda:
- Alaseljavalud
- Sümfüüsivalud
- Peavalud
- Turjapinged
- Kiirguv valu tuharasse/jalga
- “rahutud jalad”
- Profülaktiline kontroll
- Beebi sünniasendi mõjutamine (viimasel trimestril) ↓
Beebi optimaalne asend
Erihuvina tegelen palju rasedatega, kellel ei ole kõhubeebi viimasel trimestril veel optimaalset asendit leidnud (või ootab ees väline pööramine) ja kes tahaksid proovida, kas beebit loomulikul teel liikuma aidata saaks.
Samuti võib kiropraktikast ja harjutustest olla suur kasu välise pööramise protseduuri eelselt selle edukamaks õnnestumiseks. Võta kindlasti ühendust – enamjaolt saan sellistel puhkudel erakorralisi aegu pakkuda mõne päeva jooksul.
Kiropraktik ei pööra manuaalselt beebit. Kasutatakse kergeid ja õrnu tehnikaid (nt Webster) naise lülisambas ja vaagnas tasakaalu loomiseks, vabastatakse vajalikke piirkondi ja antakse koduseid harjutusi, et beebil oleks kergem end ise mugavamasse asendisse sättida.
Sünnitusjärgselt
Ka pärast sünnitust oleks kasulik tulla kontrolli, kasvõi beebiga koos. Sünnitusjärgselt on põhilised kaebused seotud sundasenditega beebi hoidmisel ja imetamisel ning liikumisharjumuste muutusest. Diastaasi ja vaagnapõhja probleemidega soovitan otse pöörduda naiste füsioterapeudi Helle Nurmsalu poole (https://kohukliinik.ee/).
Visiit
Visiisidi ajal arutatakse läbi raseduse kulg, sünnitusplaan, varasem terviseajalugu (sh rasedused ja sünnitused), vigastused, füüsiline aktiivsus, toitumine, töö ja palju muud. Järgmiseks tehakse erinevaid rühi,- lihaste,- ja ortopeedilisi teste, vaadatakse lülisamba liikuvust.
Ravitehnikaid kasutatakse vastavalt vajadustele. Nendeks võivad olla: seljalülide korrigeerimine, erinevad liigeste mobiliseerimistehnikad, lihasassaaž, punktmassaaž ja venitused, kinesioteipide kasutamine jpm.
Kindlasti on olulisel kohal liikumine ja treening, mille kohta kiropraktikult palju näpunäiteid saab.
Rasedate jaoks on kohapeal mõnus suur auguga padi, millel saab mugavalt ka kõhuli lamada.